top of page

Bezpieczne płatności - nowoczesne technologieInnowacyjność gadżetów płatniczych, od opasek na rękę po biżuterię, rozwija się zgodnie z globalnymi trendami płatności mobilnych, obejmując już nawet implanty wszczepiane pod skórę, które aktywują się w pobliżu terminali płatniczych.


Proces tego typu płatności jest prosty – użytkownik inicjuje transakcję, przykładając urządzenie do terminala, dane są autoryzowane przez technologię NFC (przy pomocy odpowiednich protokołów bezpieczeństwa i tokenizacji danych), a potwierdzenie płatności następuje np. sygnałem dźwiękowym.


📲 Główne zagrożenie wynika z nieautoryzowanego dostępu do urządzenia. Aby zminimalizować to ryzyko, warto:

  • korzystać z blokady ekranu, kodu PIN lub danych biometrycznych, 

  • regularnie aktualizować urządzenia, 

  • pobierać aplikacje z zaufanych źródeł 

  • ustawić limity transakcji. 


Jeszcze bardziej innowacyjne i dopiero rozwijające się są płatności biometryczne. Jest to technologia, która na podstawie unikalnych cech użytkownika dokonuje weryfikacji i finalizacji płatności. Na rynku możemy spotkać już skanery tęczówki, linii papilarnych, czy mapowania żył w palcu, a także urządzenia do rozpoznawania twarzy czy głosu. 


Mimo futurystycznego charakteru tych technologii, niektórzy obawiają się naruszenia prywatności czy niedokładności odczytów. Dostawcy płatności biometrycznych zapewniają jednak, że przechowują jedynie zaszyfrowane dane, takie jak numer odzwierciedlający cechy, który ma służyć weryfikacji tożsamości klienta. 


Mimo nieustannych innowacji w płatnościach, nasza rozwaga podczas transakcji pozostaje kluczowa, niezależnie od deklarowanego przez producentów nowych rozwiązań płatniczych poziomu bezpieczeństwa.12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page