top of page

#Dzieckowsieci – Ślad małego dziecka w sieci – zanim umieścisz zdjęcie w sieciW naszym ostatnim wpisie z serii #DzieckoWSieci zwróciliśmy uwagę na ryzyka związane z publikacją nieodpowiednich treści online. Dziś chcemy przedstawić kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie dzielić się cyfrowymi wspomnieniami z życia Waszych dzieci.


Przed podzieleniem się zdjęciem w mediach społecznościowych, warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami:

  • Przemyśl cel publikacji: Zastanów się, dlaczego chcesz udostępnić to zdjęcie i jakie może przynieść skutki dla Twojego dziecka teraz i w przyszłości.

  • Sprawdź ustawienia prywatności: Upewnij się, że Twoje ustawienia prywatności ograniczają dostęp do zdjęcia do zaufanego kręgu osób. Rozważ stworzenie zamkniętej grupy lub czatu dla rodziny i przyjaciół, by dzielić się wspomnieniami w bardziej kontrolowany sposób.

  • Oceń zawartość: Przyjrzyj się jeszcze raz zdjęciu i upewnij się, że nie zawiera informacji pozwalających na identyfikację Twojego dziecka, takich jak dane osobowe, lokalizacja czy szczegółowe tło pokazujące np. nazwę szkoły.

  • Pomyśl o przyszłości: Rozważ, czy Twoje dziecko poczułoby się komfortowo, zdając sobie sprawę, że dane zdjęcie jest publicznie dostępne w sieci. Należy pamiętać, że internet ma długą pamięć. Usunięcie publikacji po pewnym czasie nie gwarantuje, że treść nie została zapisana lub skopiowana przez innych.

  • Porozmawiaj z dzieckiem: Jeśli twoje dziecko jest wystarczająco duże, zapytaj o zgodę na publikację. To ważny krok w uczeniu szacunku do prywatności.

  • Porozmawiaj z bliskimi: Warto ustalić z rodziną i bliskimi wspólne zasady, by razem chronić prywatność i bezpieczeństwo naszych dzieci online.


Publikując w internecie treści o naszych dzieciach, ważne jest, by były one przemyślane i bezpieczne. Dobrze jest podkreślać pozytywne momenty, unikając materiałów, które mogłyby w przyszłości być źródłem zażenowania. 


Rozważ publikację zdjęć nieujawniających bezpośrednio tożsamości dziecka i unikaj zdjęć z dokładną lokalizacją. Ochrona intymności jest kluczowa; unikaj udostępniania zdjęć z sytuacji prywatnych. Ważne jest również, by materiały nie mogły być negatywnie interpretowane ani nie przyciągały niepożądanego zainteresowania. 


Stosując te zasady, możemy skutecznie zabezpieczyć nasze dzieci przed potencjalnymi niebezpieczeństwami cyfrowego świata, dzieląc się z innymi ich drogą do dorosłości w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.


Zapraszamy Was do dalszego śledzenia naszego cyklu #DzieckoWSieci – w kolejnym wpisie zajmiemy się wyzwaniami, przed którymi stają nastolatki w wirtualnej rzeczywistości. Dołączcie do naszej społeczności i bądźcie na bieżąco!Bibliografia2 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page