top of page

#Dzieckowsieci - Garść statystykDzieci są naszym największym skarbem, a ich rozwój oraz bezpieczeństwo stanowią dla nas priorytet. Z radością zapraszamy Was do śledzenia wyjątkowej serii postów, którą będziemy publikować w nadchodzących miesiącach. Skupimy się na kluczowym aspekcie współczesnego rodzicielstwa – bezpiecznym nawigowaniu naszych pociech przez wszechobecny świat mediów cyfrowych.


W dzisiejszym świecie technologia staje się nieodłączną częścią naszego życia już od najmłodszych lat. Najnowsze badania "Brzdąc w sieci – zjawisko korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci w wieku 0-6 lat" przeprowadzone przez dr M. Rowicką i dr M. Bujalskiego, pokazują, że nieco ponad połowa dzieci w wieku od 0 do 6 lat (54%) ma styczność z urządzeniami mobilnymi, takimi jak smartfony, tablety, smartwatche czy laptopy, a odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem dziecka – od 12% w przypadku maluchów do pierwszego roku życia, do aż 76% w grupie dzieci w wieku 5-6 lat.


Średni wiek, w którym dzieci zaczynają korzystać z tych urządzeń, to zaledwie 2 lata i 2 miesiące, przy czym widać wyraźny trend ku coraz wcześniejszej inicjacji – najmłodsze dzieci zaczynają już w wieku 6 miesięcy.


Dzieci spędzają ze swoimi urządzeniami mobilnymi średnio 1 godzinę i 15 minut dziennie, z tendencją do zwiększania tego czasu do 1 godziny i 32 minut w dni wolne od przedszkola.


Połowa dzieci korzysta z urządzeń mobilnych wyłącznie pod nadzorem dorosłych, podczas gdy kolejne 41% robi to czasem samodzielnie.


Rodzice i opiekunowie wykorzystują technologię w różnych sytuacjach:

●        85% z nich sięga po urządzenia mobilne, gdy czują brak energii do aktywnego zajmowania się dzieckiem,

●        ponad 90% korzysta z tej opcji, aby móc zająć się obowiązkami domowymi,

●        85% szuka w ten sposób chwili wytchnienia dla siebie,

●        niemal 75% używa technologii jako rozwiązania, gdy brakuje pomysłów na wspólne aktywności.


Te dane rzucają nowe światło na rolę technologii w życiu najmłodszych i stawiają przed nami, dorosłymi, wyzwania związane z zapewnieniem zdrowego balansu między cyfrowym, a realnym światem.


W nadchodzących postach zamierzamy zaoferować wsparcie i porady, które pomogą Wam, rodzicom i opiekunom, w efektywnym nawigowaniu przez te nowoczesne wyzwania.


Nie przegapcie nadchodzących aktualizacji – razem zbudujemy mosty między pokoleniami, wykorzystując najlepsze, co oferuje nam współczesność.


 

Bibliografia:

14 wyświetleń0 komentarzy

Σχόλια


bottom of page