Jak głosi stare przysłowie: "Małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – duży kłopot."
W nadchodzących postach naszej serii #Dzieckowsieci zgłębimy zagadnienia z raportu "Nastolatki 3.0", który bada internetowe zwyczaje polskich nastolatków.
Na wstępie przyjrzymy się, ile czasu nasze starsze dzieci spędzają w sieci.
W dni powszednie, nastolatki przeciętnie spędzają w sieci aż 5 godzin i 36 minut, a w dni wolne od szkoły czas ten jest jeszcze dłuższy. Od 2014 roku obserwujemy ciągły wzrost czasu, jaki dzieci i młodzież poświęcają na aktywności online.
Aż trzech na czterech nastolatków jest aktywnych online w godzinach 16:00 – 22:00, a niemal co dziesiąty młody użytkownik internetu pozostaje w sieci późno w nocy, między 22:00 a 01:00. Odsetek dzieci korzystających z internetu w późnych godzinach nocnych wzrasta niemal dwukrotnie w dni wolne od szkoły. Te wieczorne i nocne sesje internetowe stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród starszych uczniów.
Równoczesne wykonywanie wielu zadań podczas korzystania z internetu jest normą – ponad połowa nastolatków przyznaje, że często lub bardzo często wykonuje inne czynności podczas surfowania po sieci, a co piąty z nich robi to niemal zawsze. Co więcej, aż 17,4% nastolatków zasypia z telefonem, co może zakłócać ich naturalny rytm snu.
Internet to stały towarzysz posiłków dla połowy badanych nastolatków!
Niemal połowa przyznaje też, że korzysta z internetu w czasie odrabiania lekcji w celach niezwiązanych z nauką, co może wpływać na ich skupienie i wyniki w nauce.
Ponad 40% nastolatków korzysta z internetu również oglądając telewizję czy filmy, co świadczy o głęboko zakorzenionym nawyku ciągłej stymulacji cyfrowej.
Wiele z tych zachowań umyka uwadze dorosłych. Część rodziców nie jest świadoma, że ich dzieci korzystają z internetu podczas wykonywania codziennych czynności, co może prowadzić do braku kontroli i wsparcia w zdrowym zarządzaniu czasem online.
Zostańcie z nami by w kolejnych postach dowiedzieć się z jakimi zagrożeniami spotykają się nasze dzieci w internetowej przestrzeni.
Bibliografia:
Comments