top of page

#Dzieckowsieci – zasady korzystania z mediów cyfrowych przez najmłodszych.W dobie cyfrowej, gdzie ekran jest nieodłącznym elementem codzienności, ważne jest, abyśmy jako rodzice i opiekunowie ustanowili zdrowe ramy korzystania z mediów cyfrowych dla naszych dzieci.


Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) przygotowała przemyślane strategie, które mogą pomóc w tworzeniu bezpiecznego środowiska cyfrowego:

  • Określ obszary i czasy wolne od elektroniki – np. sypialnia oraz czas podczas posiłków, aby wspierać lepszy sen i więcej interakcji rodzinnych.

  • Nie karm dziecka przed TV/tabletem – bajki czy programy odciągają uwagę dziecka od sygnałów sytości wysyłanych przez organizm, co może skutkować nadwagą. 

  • Unikaj urządzeń elektronicznych na min. godzinę przed snem – wspieraj naturalny rytm dobowy i lepszą jakość snu.

  • Bierz aktywny udział w doborze i monitorowaniu treści dostępnych dla dziecka – zachęcaj do dyskusji na temat tego, co zostało obejrzane lub zagrane. Kształtuj krytyczne myślenie i umiejętność refleksji.

  • Wybieraj programy i aplikacje o wolniejszym tempie, bez nadmiaru bodźców – sprzyja to skupieniu i koncentracji.

  • Odrzuć używanie urządzeń jako narzędzi do uspokajania - promuj zdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem i emocjami.

  • Daj dobry przykład – pokaż dzieciom, że masz kontrolę nad czasem spędzonym z elektroniką np. przez wyłączenie telewizora kiedy go nie oglądasz. 


Pomóż dzieciom nawigować w cyfrowym świecie w sposób, który jest bezpieczny, zdrowy i konstruktywny, zapewniając im solidne fundamenty do budowania zdrowych nawyków cyfrowych na przyszłość.


Do zobaczenia w następnym wpisie, gdzie odkryjemy kluczowe zasady bezpiecznego udostępniania mediów cyfrowych naszym starszym pociechom.Bibliografia:


21 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page