top of page

Jak oszuści wykorzystują pandemię?

Oszuści nie śpią i adaptują się do nowej sytuacji. Wykorzystując dotychczasowe techniki oraz strach i niepokój dążą do tego samego – kradzieży pieniędzy.


Jesteśmy w okresie walki z wirusem (COVID-19). Jednak nadal musimy być czujni wobec otaczającego nas świata, a dokładnie uważać na ludzi, którzy wirusa wykorzystują jako okazję do nieuczciwego zarobku Mianowicie oszuści na fali paniki związanej z zagrożeniem wirusem, podszywają  się  pod niektóre działalności, które miały na celu zbieranie składek pieniędzy na cele związane zwalczaniem wirusa. Przykładem takiego działania jest próba podszycia się pod Ministerstwo Zdrowia pod hasłem wsparcia żywnościowego .


Oszuści zaczynali od wysyłania SMSa z linkiem do strony, która była znacząco podobna do strony Ministerstwa Zdrowia. Na stronie zostało wypisane jakie artykuły przysługują na jedną osobę wraz z prośbą o potwierdzenie swoich danych osobowych poprzez profil zaufany, za pomocą jednego z banków. Jednak próba logowania skutkuje oddaniem  swoich  danych oraz środków oszustom.


Kolejnym  zauważonym incydentem, była zbiórka pieniędzy pod znaną już stroną Siepomaga.pl. Osoby które nabiorą się na rzekomą zbiórkę, mogą utracić swoje pieniądze. Oszuści działają podobnie, tj. wysyłając SMS przekierowującego na nieodpowiednią stronę. Następnie trafiamy na fałszywy panel, gdzie wyłudzany jest loginy i hasło do banku bądź jednorazowy kod do przelewu .

Można się również spotkać z wyłudzaniem hasła konta społecznościowego Facebook. Więcej na ten temat dowiemy się na stronie Niebezpiecznik.pl - która też przestrzega przed używaniem takich domen jak: koronawirusnews[.]com.pl, e-koronawirusnews[.]pl, koronawirusnews[.]net.pl oraz ikoronawirusnews[.]pl.


Z poniższego linku dowiesz się więcej na ten temat oraz jak uniknąć sytuacji jak opisane powyżej:Dodatkowo zalecamy aby informacje np. o epidemii proponujemy sprawdzać u źródeł Ministerstwa Zdrowia, Kancelarii Premiera lub Głównego Inspektora Sanitarnego.


Pozwolimy sobie zacytować radę ze strony, do której link podaliśmy powyżej:


„Zagrożenie epidemią nie może być powodem obniżania jakichkolwiek norm bezpieczeństwa.”

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page