top of page
  • Rodo.pl

Kara za unikanie kontroli nałożona przez UODO


Dlaczego prezes UODO nałożył karę w wysokości 20.000 PLN na firmę telemarketingową? Czy jest to jedyna kara jaka grozi firmie?


Niechciany telemarketing standardowo przewija się w trakcie prowadzonych przez nas szkoleń. Wyjaśniamy jak sobie z nim radzić i jak ograniczać jego uciążliwość. Jedną z metod które proponujemy, jest zgłaszanie takich nieuczciwych firm do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który na podstawie otrzymywanych sygnałów jest w stanie podjąć właściwe działania. Bardzo często spotykamy się z powątpiewaniem w słuszność takiego działania. Tłumaczymy wtedy, że UODO potrzebuje takich sygnałów, ponieważ pozwalają one wytypować te podmioty, które działania telemarketingowe przeprowadzają nieuczciwie a więc niezgodnie z przepisami.

W dniu 1 kwietnia 2020 r, na stronie internetowej Urzędu, pojawiła się informacja o karze nałożonej na firmę, którą Urząd chciał skontrolować w oparciu o działania kontrolne prowadzonych w innym podmiocie. Ukarana spółka, próbowała uniknąć kontroli przez 3 kolejne dni, na koniec podejmując decyzję o likwidacji działalności.


W ocenie Prezesa Urzędu, spółka nie chciała współpracować z organem ds. ochrony danych osobowych i robiła to w zamierzony sposób. Dlatego w ocenie Prezesa UODO zaszły przesłanki, które umożliwiły nałożenie na firmę kary pieniężnej. Również w związku z „podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 108 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych przez prezesa spółki”, o sprawie została zawiadomiona Prokuratura Rejonowa w Katowicach. Powyższy przepis stanowi iż:

  • „Kto udaremnia lub utrudnia kontrolującemu prowadzenie kontroli przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.”

Jak wspomina na swojej stronie Urząd, prokuratura skierowała w tej sprawie akt oskarżenia przeciwko prezesowi spółki do sądu.


Powyższa decyzja Prezesa UODO wskazuje, iż wprowadzone przepisy RODO pozwalają na skuteczne ściganie nieuczciwych firm, nawet gdy podejmują one tak dramatyczne kroki jak likwidacja działalności w celu uniknięcia kary.


Link do wiadomości: https://uodo.gov.pl/pl/138/1480

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


bottom of page