top of page

UWAGA! Groźny wyciek danychZ przykrością informujemy, że jedna z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych, firma ALAB, padła ofiarą ataku grupy ransomware. Skutkiem tego incydentu doszło do wycieku danych medycznych ponad 50 tysięcy osób, które od roku 2017 do września 2023 roku przeprowadzały badania w ramach tej sieci laboratoriów.


Przestępcy udostępnili próbkę danych, która obejmuje wyniki ponad 55 tysięcy różnych badań laboratoryjnych. W wycieku znajdują się dane osobowe klientów, takie jak imię, nazwisko, PESEL, adres, a także informacje o zlecającym badanie, daty i godziny zlecenia oraz wykonania badania. Zakres badań obejmuje praktycznie wszystkie rodzaje badań laboratoryjnych.


Niestety, groźba jest realna, a przestępcy informują, że jeśli firma ALAB nie współpracuje, planują opublikować pełen zbiór danych liczący sobie 246GB do końca grudnia. W związku z tym, każdy klient ALAB powinien zachować szczególną czujność.


Co możecie zrobić?

Oczekujcie oficjalnego oświadczenia: Spodziewamy się, że ALAB wkrótce wyda oficjalne oświadczenie i zacznie kontaktować się z klientami, których dane mogły trafić w ręce przestępców. Postępujcie zgodnie z instrukcjami udzielonymi przez firmę.

Zachowajcie czujność: Nie klikajcie w podejrzane linki i bądźcie ostrożni w kontaktach online. Przestępcy mogą próbować wykorzystać uzyskane informacje.

Zastrzeżcie swój PESEL: Choć większość osób może to zrobić i bez wycieku danych, teraz to może być kluczowe. Pełne dane osobowe mogą być używane w celach przestępczych. Informację jak zastrzec PESEL i co to dokładnie oznacza znajdziecie w naszym poprzednim poście.


Niestety, wyciek danych jest faktem, którego nie można odwrócić. Mamy nadzieję na szybką reakcję ze strony ALAB i skuteczną ochronę klientów przed ewentualnymi skutkami tego incydentu. Bądźcie czujni i śledźcie oficjalne komunikaty firmy.


Pamiętajcie, że przestępcy grożą opublikowaniem pełnego zbioru danych, dlatego śledźcie sytuację i podejmujcie odpowiednie środki ostrożności.


3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page