top of page

Zastrzeż swój PESEL!


Bezpieczeństwo Twojego numeru PESEL to sprawa najwyższej wagi!


Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe będą obowiązane sprawdzać, czy numer PESEL jest zastrzeżony przed zawarciem umowy kredytu czy pożyczki. Dlatego teraz to idealny moment, abyś zastrzegł swój numer PESEL i zabezpieczył się przed potencjalnym nieuprawnionym użyciem!


Wybierz najwygodniejszy sposób dla siebie: zastrzeżenie numeru PESEL możesz dokonać łatwo przez Internet, odwiedzając stronę www.mobywatel.gov.pl, lub tradycyjnie, w urzędzie. Co ważne, usługa jest całkowicie bezpłatna i realizowana natychmiastowo.


Dodatkowo, masz pełną kontrolę nad zastrzeżeniem – możesz je cofnąć bezterminowo lub ustawić datę, kiedy system automatycznie zastrzeże ponownie Twój numer PESEL.


Czy po zastrzeżeniu naszego PESELu możemy czuć się całkiem bezpiecznie? Zastępca Prezesa UODO wskazuje, że choć nowe przepisy stanowią krok we właściwym kierunku, to nie są jeszcze wystarczające. Numer PESEL pozostaje nadal dostępny publicznie, np. w Krajowym Rejestrze Sądowym, co podkreśla istnienie luk w systemie.

Ponadto, pełna ochrona danych rozpocznie się dopiero od 1 czerwca 2024 roku, gdy banki i inne instytucje będą prawnie zobowiązane do sprawdzania, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony przed udzieleniem kredytu.

Wątpliwości budzi także sprawność działania aplikacji mObywatel i szybkość przesyłania informacji o blokadzie lub odblokowaniu numeru PESEL, co może być kluczowe w różnych sytuacjach, takich jak uzyskiwanie duplikatu karty SIM.


Mimo tych wyzwań, eksperci podkreślają, że to istotny krok w kierunku ochrony danych osobowych. Dlatego warto już teraz podjąć działania w celu zastrzeżenia PESELu i zadbać o bezpieczeństwo swoich danych.


Dbaj o swoje bezpieczeństwo!


2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page