top of page

#Dzieckowsieci - Zagrożenia w sieci - Cyberprzemoc


W naszej serii #Dzieckowsieci ostatnio poruszyliśmy temat cyberprzemocy i częstości jej występowania wśród młodzieży. Dzisiaj chcemy zagłębić się w to, jak można się przed nią bronić. Cyberprzemoc to forma agresji elektronicznej, gdzie narzędziami są najczęściej telefon lub komputer. Zjawisko to może przyjmować różne formy: od agresji słownej na czatach, poprzez upublicznianie upokarzających zdjęć czy filmów, aż po włamania na konta i podszywanie się pod inną osobę w celu wyrządzenia krzywdy.


Czym cyberprzemoc różni się od tradycyjnego nękania?

Cyberprzemoc ma kilka unikalnych cech, które różnią ją od przemocy fizycznej czy werbalnej, spotykanej na przykład w szkolnym korytarzu:

  • Anonimowość: Internet pozwala sprawcom zachować anonimowość, co może ich ośmielać do podejmowania działań, na które nie zdecydowaliby się w bezpośrednim kontakcie.

  • Duży zasięg: Informacje mogą szybko rozprzestrzeniać się w sieci i docierać do dużo większej liczby osób niż w przypadku tradycyjnego nękania.

  • Nieograniczone możliwości nękania: Ofiary mogą być nękane o każdej porze dnia i nocy, nawet w zaciszu własnego domu, co sprawia, że trudno im znaleźć bezpieczne schronienie.

  • Trudność w kontrolowaniu: Działania agresywne w internecie często umykają uwadze dorosłych, co komplikuje interwencję i pomoc.


Jakie są skutki cyberprzemocy?

Skutki cyberprzemocy są często długotrwałe i mogą obejmować problemy emocjonalne, takie jak depresja, lęk, obniżone poczucie własnej wartości, a nawet myśli samobójcze. Agresja wirtualna może ranić tak samo mocno jak te działania, które dzieją się twarzą w twarz.Jak chronić nasze dzieci przed cyberprzemocą?

  1. Edukacja i komunikacja: Regularnie rozmawiaj z dziećmi o ich życiu online. Sprawdzaj ich świadomość zagrożeń i edukuj o odpowiedzialnym zachowaniu w sieci.

  2. Monitoring i kontrola: Poznaj aplikacje i serwisy, z których korzystają Twoje dzieci. Ustawienia prywatności i kontroli rodzicielskie mogą pomóc w ograniczeniu dostępu do szkodliwych treści.

  3. Otwartość na rozmowy: Zachęcaj dzieci, aby dzieliły się swoimi problemami. Ważne jest, aby wiedziały, że mogą liczyć na Twoje wsparcie w każdej sytuacji.

  4. Działania zapobiegawcze: Ucz dzieci, jak chronić swoje dane osobowe i nie dzielić się zbyt dużą ilością informacji online.


Dzięki tym działaniom możemy zwiększyć bezpieczeństwo naszych dzieci w internecie i pomóc im radzić sobie z ewentualnymi zagrożeniami. Pamiętajmy, że świadomość i otwarta komunikacja to klucz do ochrony przed cyberprzemocą.


Zostańcie z nami bo już w kolejnych postach podpowiemy jak reagować gdy twoje dziecko jest ofiarą cyberprzemocy oraz co zrobić gdy okazuje się sprawcą. Bibliografia:

1 wyświetlenie0 komentarzy

Comments


bottom of page