top of page

#Dzieckowsieci - Zagrożenia w sieci - Ofiary cyberprzemocy
Kontynuując naszą serię poświęconą cyberprzemocy, dzisiaj chcielibyśmy przedstawić, jakie kroki możesz podjąć, gdy Twoje dziecko padnie ofiarą nękania. 


Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko może być ofiarą cyberprzemocy, ważne jest, abyś podjął odpowiednie kroki, aby mu pomóc. Oto co powinieneś zrobić:


  1. Reaguj odpowiednio: Zachowaj spokój i podejdź do sprawy z rozwagą. Zbierz jak najwięcej informacji o sytuacji, nie oceniając i nie wywierając presji na dziecku. Twoja reakcja ma kluczowe znaczenie dla rozwiązania problemu.

  2. Zapewnij wsparcie i porozmawiaj: Daj dziecku znać, że jesteś po jego stronie. Zachęć do otwartej rozmowy o tym, co się dzieje, i zapewnij, że nie jest samo. Ważne jest, aby dziecko czuło się bezpiecznie wyrażając swoje uczucia i obawy.

  3. Doradź, jak unikać eskalacji: Zaleć dziecku, aby nie utrzymywało kontaktu ze sprawcą, nie odpowiadało na prowokacje oraz nie kasowało dowodów przemocy, takich jak wiadomości czy komentarze. Rozważcie także zmianę ustawień prywatności lub konta w mediach społecznościowych.

  4. Zabezpiecz dowody: Pomóż dziecku zebrać wszystkie dowody przemocy, jak wiadomości, zrzuty ekranu czy e-maile. Zapiszcie daty i kontekst zdarzeń. Takie dokumenty są kluczowe w przypadku konieczności prawnej interwencji.

  5. Zgłoś naruszenie do administratora serwisu: Jeśli cyberprzemoc miała miejsce na platformie społecznościowej, użyj funkcji zgłoszenia naruszenia regulaminu. Większość platform ma wytyczne dotyczące tego, jak radzić sobie z takimi sytuacjami.

  6. Porozmawiaj ze sprawcą lub jego rodzicami: Jeśli to możliwe, spróbuj porozmawiać z osobami odpowiedzialnymi za nękanie. Czasami bezpośrednia rozmowa może szybko rozwiązać problem.

  7. Współpracuj ze szkołą: Jeśli sprawcy znajdują się w środowisku szkolnym Twojego dziecka, skontaktuj się z nauczycielami lub dyrekcją, aby wspólnie zająć się problemem. Szkoły mają obowiązek chronić uczniów przed przemocą.

  8. Zgłoś sprawę policji:  W przypadkach ciężkich ataków, gdzie bezpieczeństwo Twojego dziecka jest zagrożone, należy rozważyć zgłoszenie sprawy do organów ścigania. W niektórych sytuacjach interwencja prawna może być niezbędna.


Pamiętaj, aby zawsze działać w porozumieniu z dzieckiem i szanować jego uczucia oraz prywatność. Budowanie zaufania jest kluczowe, aby skutecznie wspierać dziecko w tak trudnej sytuacji. Regularne rozmowy o bezpiecznym korzystaniu z internetu to również doskonała prewencja przyszłych problemów.Bibliografia:

4 wyświetlenia0 komentarzy

תגובות


bottom of page