top of page

#Dzieckowsieci - Zalecenia dotyczące korzystania z nowych technologii przez najmłodszych
W naszym szybko rozwijającym się świecie, technologia stanowi kluczowy aspekt codzienności, stawia ona przed nami zarówno wyzwania, jak i otwiera drzwi do fascynujących możliwości.


Powstaje zatem pytanie: kiedy jest najodpowiedniejszy moment, aby wprowadzić nasze dzieci w cyfrową rzeczywistość?


W odpowiedzi na to zapotrzebowanie, Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) opracowała wytyczne dotyczące bezpiecznego i zdrowego wprowadzania najmłodszych w świat urządzeń cyfrowych. Te zalecenia mają na celu wspieranie rodziców i opiekunów w świadomym zarządzaniu pierwszym kontaktem dzieci z technologią, zapewniając im solidną podstawę do korzystania z niej w sposób korzystny dla ich rozwoju.


Zalecenia dla poszczególnych kategorii wiekowych:

  • 0 – 18 miesięcy – Unikaj ekspozycji dziecka na urządzenia cyfrowe oferując zamiast tego bezpośredni kontakt i interakcję z otoczeniem. Wideorozmowy z bliskimi mogą być wartościowym wyjątkiem, pomagając w budowaniu relacji.

  • 18 – 24 miesiące – Możesz zacząć wprowadzać nowoczesne technologie. Wybieraj jednak treści wysokiej jakości i towarzysz dziecku podczas korzystania z telefonu/tableta pomagając mu zrozumieć i przetwarzać nowe doświadczenia.

  • 2 – 5 lat – Ogranicz ekspozycję na media cyfrowe do 1 godziny dziennie. Nadal mądrze wybieraj treści, które ogląda twoje dziecko. Choć nie jest konieczne ciągłe uczestnictwo w czasie, gdy dziecko korzysta z urządzeń, regularny nadzór oraz rozmowy o obejrzanych programach lub grach są kluczowe. Pozwoli to dziecku lepiej zrozumieć treści i nauczyć się refleksji na temat doświadczeń cyfrowych.


Decyzja o wprowadzeniu dziecka w świat technologii zależy od Ciebie, ale pamiętaj, by robić to z głową i odpowiednią refleksją nad tym, co jest najlepsze dla jego rozwoju.


Zostań z nami by w kolejnym poście przeczytać o najważniejszych zasadach korzystania z mediów cyfrowych przez najmłodszych.


Razem zbudujmy most między pokoleniami, wykorzystując to co najlepszego oferuje nam współczesność.

 

Bibliografia:

27 wyświetleń

Comentários


bottom of page