top of page

W czym może pomóc cyber polisa i jak działa ?


Cyber polisy choć zdają się być czymś nowym, istnieją już stosunkowo długo.

Na świecie znane były jeszcze w latach 90tych kiedy to obawialiśmy się tzw. Pluskwy milenijnej. Komputery, miały przestać pracować a to miało spowodować globalne przestoje produkcyjne czy problemy z komunikacją.

W Polsce znane są od około 7 lat z czego ich rozkwit nastąpił przez wejście w życie RODO.

Cyber polisa kojarzy nam się przede wszystkim z systemami komputerowymi. Warto natomiast zdawać sobie sprawę z tego, że chroni nas również w razie wycieków papierowej dokumentacji. Szalenie istotnym jest, że np. dzięki informatyce śledczej pomoże nam wytropić próby sabotażu przez nieuczciwych pracowników czy kontrahentów. Ubezpieczyciele uznają ochronę nawet w skutek działań socjotechnicznych.


Cyber polisa – przede wszystkim pokryje koszty związane z roszczeniami osób trzecich czy instytucji Państwowych. Pokryje koszty ewentualnego okupu a w niektórych przypadkach wesprze nas nawet w razie podstawienia numerów rachunków bankowych przy wykonywaniu przelewów!

Działając w branży produkcyjnej nie wolno zapomnieć o rekompensacie utraconych korzyści w razie zastoju parku maszynowego spowodowanego właśnie cyber atakiem.


Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy skrupulatnie uzupełnić wniosek ubezpieczeniowy i odpowiedzieć możliwie najdokładniej na wszystkie pytania.

Jeżeli ubezpieczyciel pyta czy dokonujesz kopii zapasowych np. 1 x tydzień to koniecznie wykonuje te kopie zapasową w tym określonym terminie.

Zwróć uwagę na szybkość reakcji ubezpieczyciel w razie zdarzenia objętego ochroną. Niektóre zakłady ubezpieczeń dopiero wtedy rozpoczynają poszukiwanie firm doradczych a inne są dostępne 24h.


Od czego zacząć?


Niestety nie każda firma z uwagi na jakość przechowywanych danych czy sposób zabezpieczeń będzie mogła skorzystać ubezpieczenia CYBER. Aby mieć możliwość ubezpieczenia, przede wszystkim należy zacząć od audytu RODO, ustanowieniu procedur, zdobyciu certyfikatów. Z całą pewnością pomoże to w zawarciu umowy i będzie miało wpływ na cenę.

5 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page