top of page

Dane osobowe – kilka prostych zasad ochrony

Dane osobowe – kilka prostych zasad ochrony.W październiku br. Urząd Ochrony Danych Osobowych opublikował na swojej stronie www garść użytecznych wskazówek jak postępować z danymi osobowymi. Jest to 9 prostych zasad, które powinny pomóc Państwu w odpowiedzialny sposób posługiwać się danymi osobowymi, zarówno w sferze osobistej jak i zawodowej. Do tych zasad dodalibyśmy jeszcze jedną, ogólną i nadrzędną „Dbajmy o dane osobowe innych, tak jak byłyby one naszymi własnymi”, która z pozostałymi może stanowić swoisty „dekalog” ochrony danych osobowych.


Ostatnie przypadki utraty i wycieków danych osobowych (zagubiony pendrive przez sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi z projektami wyroków i uzasadnień, które zawierały dane „wrażliwe”, przesyłanie przez pracowników Urzędu Miasta w Suwałkach danych z dokumentacji służbowej, m.in. imiona, nazwiska, PESELE na prywatny e-mail) pokazują, że pomimo, iż RODO zaczęło obowiązywać prawie 1,5 roku temu nadal, w zakresie świadomości osób co do bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych, do wykonania pozostaje dużo pracy.   


Zachęcamy gorąco do zapoznania się z zasadami (https://uodo.gov.pl/pl/138/1221), wyrażając jednocześnie przekonanie, iż dzięki nim w łatwy i szybki sposób zmienią Państwo swoje podejście do kwestii ochrony danych osobowych.   

5 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page