top of page

Kontrole UODO w liczbach

Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) nie zwalnia tempa w sprawdzaniu, czy polskie jednostki przestrzegają przepisów o ochronie danych osobowych. Kontrole te są niezbędne do oceny, czy dane są przetwarzane zgodnie z RODO. 


Największe natężenie kontroli miało miejsce w 2019, krótko po wprowadzeniu przepisów o ochronie danych osobowych. W ostatnich latach obserwujemy jednak ponowny wzrost liczby kontroli, co świadczy o wzmożonej aktywności UODO. 


Kontrole przeprowadzane były w różnorodnych sektorach - od administracji publicznej, przez banki, uczelnie, aż po placówki medyczne i konsulaty.

Prezes UODO w ramach planu kontroli sektorowych wziął pod lupę również podmioty wykorzystujące mobilne aplikacje do przetwarzania danych, banki w kontekście profilowania, a także organy używające Systemu Informacyjnego Schengen.


W ubiegłym roku szczególną uwagę poświęcono również inspektorom ochrony danych (IOD) - na podstawie przesłanych od podmiotów słynnych 27 pytań, cztery podmioty zostały dodatkowo skontrolowane pod kątem prawidłowości powołania i funkcjonowania tych kluczowych stanowisk. Wyniki? Uchybienia zostały stwierdzone.


W rodo.pl rozumiemy, jak ważne jest przestrzeganie przepisów i przygotowanie na ewentualną kontrolę. 


Dzięki naszym usługom możesz być pewny, że Twoja firma jest gotowa na wizytę UODO. 

Nie czekaj na kontrolę – działaj proaktywnie!6 wyświetleń

Comments


bottom of page