top of page

Wyciek danych z pandabuy.com. Interweniuje Prezes UODO.

Zapewne każdy z Państwa słyszał już o wycieku danych z portalu pandabuy.com? W tej sprawie interweniuje również sam Prezes UODO.Co się wydarzyło ?

Pandabuy.com to chińska platforma, pośrednicząca w sprzedaży podróbek towarów markowych producentów za niewielką kwotę.


Do udostępnienia danych ponad 1,3 mln klientów tej platformy (również Polski) w internecie doszło 31 marca br.  Udostępniono m.in. imiona i nazwiska, adresy e-mail, numery telefonów, adresy IP, hasła, adresy dostaw, dane dotyczące zamówień i płatności użytkowników platformy. W dalszej kolejności autorzy strony „lista-drillowcow.pl”, korzystając z pobranej bazy danych stworzyli serwis, w którym opublikowali ww. dane osobowe, tworząc swego rodzaju mapę Polski z danymi klientów portalu pandabuy.com., wskazującą ich imiona i nazwiska oraz adresy dostawy towarów.


I to właśnie działalność autorów strony „lista-drillowcow.pl” została objęta interwencją Prezesa UODO, który 29 kwietnia 2024 r. zawiadomił Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście-Północ o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. 


Dlaczego taki ruch Prezesa UODO?

Według Prezesa UODO przetwarzanie danych osobowych klientów pandabuy.com przez twórców strony odbywało się bez podstawy prawnej, czym naruszyli oni przepis polskiej ustawy z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych, a dokładniej art. 107 tej ustawy, który stanowi, iż  „Kto przetwarza dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie jest dopuszczalne albo do ich przetwarzania nie jest uprawniony, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.”


Przy okazji tej „gorącej” sprawy (podobno wśród ujawnionych danych są dane polskich influencerów, korzystających z pandabuy.com) warto zwrócić uwagę, o czym wielu zdaje się zapominać, na przepisy karne związane z nielegalnym przetwarzaniem danych osobowych, zawarte w rozdziale 11 ww. ustawy. Art. 107 przewiduje ostatecznie karę do dwóch, a w przypadku gdy nieuprawnione przetwarzanie dotyczy danych „wrażliwych” nawet do trzech lat pozbawienia wolności dla sprawców takiego czynu. Jak już mowa o przepisach karnych to pamiętajcie także, iż m.in. karą pozbawienia wolności do dwóch lat zagrożony jest czyn polegający na udaremnianiu lub utrudnianiu kontrolującemu prowadzenie kontroli przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych.


Jak można było tego uniknąć?

W żadnym przypadku wycieku danych osobowych, jako podmiot, który uzyskał dostęp do takich danych, nie mamy prawa w jakikolwiek sposób posługiwać się nimi (przetwarzać ich) gdyż nie są to nasze dane. Nie możemy ich pobierać, przechowywać, agregować, i dalej rozpowszechniać gdyż, jak wynika z przepisów takie działanie jest nielegalne, za co w konsekwencji grozi nawet kara pozbawienia wolności.    


Jesteśmy ciekawi również, zapowiedzianych już dalszych działań Prezesa UODO w tym zakresie oraz finału sprawy w Prokuraturze, o czym na pewno Was poinformujemy. 


Rodzicu !

Afera związana z wyciekiem danych z platformy pandabuy.com pokazuje, jak istotne jest świadome i aktywne kontrolowanie aktywności dzieci w sieci. W tym przypadku nie mówimy tylko o wykorzystaniu danych, ale również o procederze związanym z samą platformą. Osoby sprzedające podróbki, nie tylko dorobiły się dużych pieniędzy, o których rodzice nie mają pojęcia, ale jednocześnie złamały prawo, za co również grozi odpowiedzialność. 


Jako rodzice sami powinniśmy zaktualizować wiedzę na temat zagrożeń w sieci oraz korzystać z różnych narzędzi do kontroli rodzicielskiej, takich jak aplikacje do monitorowania aktywności online czy filtry treści. Jednocześnie, edukacja dzieci w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu jest kluczowa, aby zapobiec potencjalnym ryzykom związanym z cyberprzestępczością i nadużyciami danych osobowych, które zakończyć mogą się dla nas i naszych pociech bardzo niemiło.


Jako świadomi rodzice powinniśmy aktywnie uczestniczyć w życiu online swoich dzieci, rozmawiać z nimi na temat bezpieczeństwa w sieci oraz wspierać je w nauce odpowiednich zachowań online. Dzięki świadomości i zaangażowaniu nas wszystkich, korzystanie z internetu będzie bezpieczeniejsze i odpowiedzialne.


Pozostajemy w kontakcie !


5 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page