top of page
  • Rodo.pl

Kwarantanna Domowa – Czy nasze dane są bezpieczne ?

Obowiązkową 14-dniową kwarantanną obejmowane są osoby wjeżdżające do Polski z zagranicy oraz te, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.


Nowym ustawowym obowiązkiem prawnym wszystkich osób poddanych kwarantannie stała się instalacja na telefonie aplikacji „kwarantanna domowa”.  

Aplikacja ma za zadanie odciążyć służby w weryfikowaniu czy osoby odbywających kwarantannę stosują się do ograniczeń,  przestrzegają ściśle określonych zasad m.in.  zakazu opuszczania miejsca, w którym jest odbywana kwarantanna.


Zgodnie z informacją zamieszczona na stronie www.gov.pl - aplikacja umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywa osoba w kwarantannie, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia również zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.


Jako że według regulaminu, aplikacja zbiera szereg naszych danych osobowych, takich jak: ID obywatela – techniczny identyfikator, imię, nazwisko, numer telefonu, deklarowany adres pobytu, zdjęcie, lokalizację obywatela, datę końca kwarantanny, nasuwa się oczywiste pytanie:

Czy narzędzie/aplikacja jest bezpieczne z punktu widzenia ochrony danych osobowych?


Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że nasze dane są odpowiednio chronione i nikt niepowołany (poza odpowiednimi służbami i firmami obsługującymi technicznie aplikację) nie ma do nich dostępu, oraz że nasze dane są wyłącznie wykorzystywane w celach bezpieczeństwa.

Wątpliwości natomiast może budzić, podawany przez Ministerstwo, okres przechowywania naszych danych – zgodnie z informacją, jest to 6 lat liczone od momentu dezaktywacji konta w aplikacji. Tylko nasz wizerunek usuwany jest po zakończeniu kwarantanny. Wskazany 6-letni okres wynika z art. 118 Kodeksu cywilnego – okresu przedawnienia roszczeń.


Na ten temat poczytamy w linku poniżej, w którym dodatkowo znajdziemy odpowiedzi na pytania takie jak:

· Jak długo mają być przechowywane dane i czy jest to uzasadnione?

· Czy dane o lokalizacji i zdjęcia tysięcy ludzi mogą zostać wykorzystane do innego celu, np. trenowania algorytmów rozpoznawania twarzy?

· Czy aplikacja jest dobrowolna?

· Dlaczego policja nadal odwiedza osoby korzystające z aplikacji?


20 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page