top of page

#Dzieckowsieci – Raport Nastolatki 3.0 - Przemoc



Cyberprzemoc coraz bardziej wpływa na życie młodych użytkowników internetu. Raport "Nastolatki 3.0" ujawnia, że niemal połowa nastolatków miała do czynienia z wyzywaniem online, a ponad 33% doświadczyło ośmieszania czy poniżania. Zaskakujące jest to, że aż 24,9% nastolatków nie jest w stanie określić, czy obserwowane sytuacje są formą przemocy w sieci.


Wygląd fizyczny jest najczęściej wskazywanym przez nastolatków powodem przemocy online, wskazuje na niego aż 51,2% badanych. Przemocy z tego powodu doświadcza wiele dziewcząt – 60,1% ale również całkiem spora grupa chłopców – 42,6%.


Statystyki wykazują, że w większych miastach nastolatki częściej obserwują zjawiska przemocowe w internecie. Starsi uczniowie częściej stają się świadkami takich zachowań, co pokazuje, że z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo napotkania agresji online.


Jednak mimo powszechności problemu, 40% ofiar cyberprzemocy nie zgłasza tego nikomu i nie szuka pomocy. Tylko 21,2% mówi o tym rodzinie lub opiekunom, a jedynie 5% decyduje się na rozmowę z nauczycielem czy pedagogiem. Jest to znaczący problem, szczególnie że rodzice często nie zdają sobie sprawy z cyberprzemocy doświadczanej przez ich dzieci.


Wymogi Digital Services Act (DSA) nakładają obowiązek na wszystkie osoby pracujące z dziećmi, aby przeciwdziałały cyberprzemocy i zapewniały bezpieczne środowisko online. Jest to zgodne z przepisami i stanowi obowiązek każdego, kto ma styczność z młodzieżą.


W razie pytań zapraszamy do kontaktu, aby uzyskać więcej informacji na temat tych regulacji i sposobów wsparcia Państwa w wypełnieniu obowiązków prawnych.


Podsumowując, edukacja i otwarta komunikacja na temat cyberprzemocy są kluczowe. Rodzice, nauczyciele oraz rówieśnicy powinni współpracować, aby stworzyć bezpieczne środowisko online i nauczyć młodzież, jak skutecznie radzić sobie z zagrożeniami cyfrowymi. Odpowiedzialne dzielenie się treściami i wsparcie dla ofiar mogą znacząco zmniejszyć negatywne skutki cyberprzemocy.

 

👀 Śledź naszą serię #DzieckoWSieci, aby dowiedzieć się więcej o cyberbezpieczeństwie i o tym, jak wspierać nasze dzieci w bezpiecznym korzystaniu z internetu.

 

 

Bibliografia:

9 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page